بیمه پاسارگاد
نمایندگی فردین خدابخشی ( کد2410 )
تلفن: 33632007-021

بیمه مسئولیت پزشکان

نوع بیمه نامه مسئولیت را انتخاب کنید

تخصص خود را انتخاب کنید

شرایط تحصیلی و اشتغال خود را انتخاب کنید

شرایط تحصیلی خود را انتخاب کنید

تخفیف

بیمه مسئولیت پزشکان نوعی دیگر از انواع بیمه نامه های مسئولیت می باشد. بیمه مسئولیت پزشکان به نوعی بیمه پزشکان می باشد در قبال بیمارانی که به آنها مراجعه می کنند 
بیمه مسئولیت پزشکان، خسارات جسمانی و روانی که به بیمار در اثر قصور، غفلت یا اشتباه پزشک یا پیرا پزشک  وارد می شود را جبران می کند.
این موارد خطا می تواند شامل خطا در جراحی، خطا در تشخیص بیماری، تجویز داروی اشتباه، خطا در تزریق آمپول یا سرم یا ... باشد.
با خرید بیمه مسئولیت پزشکان، مسئولیت جبران خطاهای ذکر شده به شرکت بیمه گر منتقل میگردد.

پوشش های بیمه مسئولیت پزشکان کدامند؟

•    خسارت فوت : در صورتی که بیمار در اثر خطای پزشک یا پیراپزشک فوت کند. دیه آن مطابق قانون به وراث شخص متوفی پرداخت می شود.
•    خسارت نقص عضو :
در صورتی که بیمار در اثر خطای پزشک یا پیرا پزشک دچار نقص عضو شود . دیه آن مطابق نرخ نامه دیه، توسط پزشکی قانونی تعیین و توسط شرکت بیمه پرداخت می گردد. 
•    خسارت درمانی :
در صورتی که در اثر خطای پزشک یا پیراپزشک، بیمار دچار آسیب شود و برای بهبود نیاز به درمان پیدا کند، هزینه های درمانی آن از جانب شرکت بیمه گری که بیمه مسئولیت پزشکان را صادر کرده است قابل پرداخت خواهد بود. 

خسارتهایی  که تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان نیستند:

1.    اقدامات خارج از تخصص:

اگر پزشک یا پیرا پزشک، برای بیمار مراجعه کننده به وی درمانی یا دارویی تجویز کند که خارج از تخصص او باشد و منجر به آسیب رسیدن به بیمار گردد، این مورد تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان قرار نمی گیرد.
فرض کنیم پزشکی تخصص ریه دارد و بیمار مشکل پوست داشته باشد. اگر پزشک دارویی تجویز کند و منجر به وارد آمدن خسارت به بیمار شود. حتی با داشتن بیمه مسئولیت پزشکان، شرکت بیمه گر خسارت را پرداخت نمی کند، بلکه خسارت را پزشک شخصا میبایست پرداخت کند.

2.    استفاده  از مواد روان گردان و مخدر :

اگر بیمار به پزشکی مراجعه کند و پزشک دارو یا درمانی را برای بیمار به اشتباه تجویز کند. اگر این اشتباه در زمانی باشد که پزشک یا پیراپزشک ، در حالت مستی باشد یا از مواد روان گردان یا مخدر استفاده کرده باشد. خسارت وارده به بیمار حتی اگر پزشک یا پیرا پزشک بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان داشته باشند، قابل پرداخت نیست.

3.    اقدامات غیر قانونی :

هر گونه جراحی که توسط قانون منع شده باشد و خلاف مقررات باشد ، خارج از پوشش مسئولیت حرفه ای پزشکان می باشد.
مثلا در حال حاضر جراحی وازکتومی مردان خلاف مقررات است و منع قانونی دارد.

4.خسارت ناشی از بیهوشی خارج از مراکز مجاز:

هر گونه خسارت وارده به بیمار در اثر بیهوشی خارج از بیمارستان و درمانگاه، تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان نمی باشد.

عوامل موثر در تعیین قیمت بیمه مسئولیت پزشکان 

1.    نوع تخصص پزشک یا پیراپزشک
2.    تخفیف عدم خسارت از بیمه مسئولیت پزشکان سال قبل
3.     در تعیین قیمت بیمه مسئولیت پزشکان رزیدنت بودن سبب افزایش حق بیمه می شود
4.    در تعیین قیمت بیمه مسئولیت پیراپزشکان دانشجو بودن و کار در مطب سبب افزایش حق بیمه می شود.
5.    درخواست پوشش برای بیش از یک نفر و بیش از یک دیه در زمان خرید بیمه مسئولیت پزشکان
توجه کنیم که با افزایش سالانه مبلغ دیه ، حق بیمه مسئولیت پزشکان نیز افزایش خواهد داشت.

تخفیف عدم خسارت در بیمه پزشکان و پیراپزشکان به ازای هر سال عدم خسارت 5 درصد می باشد . و حداکثر تا 10 سال و  50 درصد قابل افزایش است و پس از آن تخفیف ثابت باقی می ماند و افزایش نمی یابد .

طبقه بندی تخصصهای پزشکی در بیمه مسئولیت پزشکان:

گروه اول : زنان و زایمان
گروه دوم : جراح ارتوپدی، جراح پیوند اعضا، جراح تروما، جراح ریه، جراح قلب، جراح مغز و اعصاب، جراح قفسه صدری ( توراکس)، بیهوشی

گروه سوم: جراح اورولوژیست، جراح چشم، جراح ترمیمی و پلاستیک
گروه چهارم: جراح فک و صورت، جراح گوش و حلق و بینی، جراح دندان و لثه، متخصص نفرولوژی، جراح اطفال
گروه پنجم : متخصص آندوسکوپی، متخصص آنکولوژی، متخصص آم آرآی، پاتولوژیست، پزشک عمومی،متخصص پرتو درمانی، پزشک هسته ای،متخصص پوست و مو، متخصص داخلی،متخصص روماتولوژی، نانپزشک غیرجراح، متخصص رادیولوژی، متخصص طب اورژانس، متخصص غدد، ، متخصص عفونی، متخصص گوارش و کبد، کاردیولوژیست، متخصص سونوگرافی

گروه ششم : پزشک قانونی، متخصص طب ورزشی ، روانپزشک، متخصص  طب کار، متخصص سم شناسی، متخصص ژنتیک، متخصص داروسازی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، متخصص میکروبیولوژی، متخصص طب سنتی، پزشک عمومی مراکز ترک اعتیاد، متخصص تغذیه و رژیم درمانی، متخصص علوم آزمایشگاهی 

طبقه بندی تخصصهای پیراپزشکان :

گروه اول :  ماماها (شاغل در مطب)

گروه دوم :  كارشناسان ارشد بيهوشی و تكنسين های بيهوشی، ماماها (شاعل در بیمارستان)  

گروه سوم: دندانپزشک تجربی و بهداشت کار دهان و دندان

گروه چهارم : پرستاران و بهياران ساير بخش ها، تكنسين های اتاق عمل، پرستاران و بهياران اتاق عمل

گروه چهارم :  تكنسين های راديولوژی، سی تی اسكن، و MRI و كارشناسان و تكنسين های آزمايشگاه، داروخانه و تكنسين های نوارنگاری،  CSR و كمک بهياران

گروه پنجم : پرستار و بهیار اتاق عمل، پرستار و بهیار سایر بخشها، تکنسین اتاق عمل، مترون

گروه ششم: اپتومتریست، ادیومتریست، بهورز، تکنسین داروخانه،تکنسین رادیولوژی، تکنسین نوارنگاری و CSR، تکنسین سی تی اسکن و ام آر آی، کارشناس و تکنسین آزمایشگاه، کمک بهیار  

مدارک مورد نیاز در صورت بروز خسارت جهت تشکیل پرونده : 

لازم است بدانیم که پرداخت خسارت بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان صرفا با رای دادگاه قابل پرداخت است
1.    تکمیل فرم اعلام خسارت ( این فرم همراه بیمه نامه به شما  تحویل داده می شود). سعی کنید در همان روز خسارت یا نهایتا تا 5 روز بعد این فرم  را برای بیمه نشان ارسال نمایید. 
2.    کارت ملی زیان دیده
3.    اصل پرونده بیمارستانی
4.    کپی برابر اصل برگه بازجویی
5.    کپی برابر اصل شکایت نامه بیمار
6.    کپی برابر اصل شکایت نامه وراث قانونی و برگه انحصار وراثت (در صورت فوت زیان دیده )
7.    کپی برابر اصل نظریه کمیسیون پزشکی
8.    اصل رای نهایی دادگاه

با تحویل این مدارک به بیمه نشان کلیه مراحل پیگیری اداری توسط بیمه نشان رایگان انجام می گیرد.

نکاتی درباره بیمه مسئولیت پزشکان و پیرا پزشکان :

1.    بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان صرفا در محدوده جغرافیایی ایران اعتبار دارد . به عبارتی اگر پزشکی در یکی از کشورهای همسایه یا در سایر نقاط جهان در اثر جراحی خسارتی به بیمار وارد نماید، این خسارت تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان نمی باشد.
2.    پوشش مرور زمان :
موضوع را با ذکر مثال شرح می دهیم. فرض کنیم یک پزشک جراح، شخص بیماری را جراحی می کند. به علت  خطا در جراحی،  بیمار دچار عوارضی می گردد که این عوارض سبب می شوند که بیمار دو سال بعد فوت شود. حالا اگر خانواده بیمار از پزشک شکایت کند و در نهایت مشخص شود، علت فوت، عوارض ناشی از جراحی دو سال قبل است. اگر پزشک در زمان جراحی بیمه مسئولیت پزشکان داشته باشد،  بدیهی است که شرکت بیمه گر خسارت فوت را به خانواده بیمار پرداخت می کند. و پزشک تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان می باشد. 
مدت پوشش مرور زمان در بیمه مسئولیت پزشکان چهار سال می باشد. یعنی اگر خطای پزشکی اتفاق افتاد و عوارض آن تا چهار سال بعد آشکار شد، خسارت توسط شرکت بیمه گری که در زمان بروز خطای پزشکی بیمه مسئولیت پزشکان را انجام داده است پرداخت می گردد.

 

سوالات متداول

بله. برای خرید آنلاین بیمه مسئولیت پزشکان، بیمارستانها یا درمانگاه ها میبایست با ذکر تعداد پزشکان و پیراپزشکان نسبت به خرید بیمه مسئولیت پزشکان و بیمه مسئولیت پرستاران و سایر کادر درمان خود اقدام کنند.

بله. با خرید آنلاین بیمه مسئولیت پرستاران و پزشکان، به صورت گروهی تخفیف گروهی به کلیه کادر درمان بیمارستانها و درمانگاهها تعلق میگیرد.

بله . به ازای هر سال عدم خسارت، 5 درصد تخفیف عدم خسارت و حداکثر تا 5 سال و 25 درصد تخفیف لحاظ می شود. همچنین از برخی تخفیف ها همچون تخفیف بیمه عمر و حساب بلند مدت در بانک پاسارگاد هم می توان در زمان خرید بیمه مسئولیت پزشکان استفاده کرد.

خیر. بیمه مسئولیت پزشکان فقط در داخل کشور برای پزشکان پوشش بیمه ای ایجاد می کند.

نوع تخصص، رزیدنت بودن، تخفیف ها در قیمت بیمه مسئولیت پزشکان موثر هستند.